Denizaltı Kaçış Eğitimleri

Denizaltı Kaçış Eğitimleri

Merdiven Eğitimleri

Akciğerlerinden tüm havayı dışarı üflemek fiziksel olarak imkansızdır. Ciğerlerimizi nekadar doldursak ve hızlı bir şekilde tamamen boşatsak da hala boşaltamadığımız ve ciğer kapasitamizin %15 ila %25 i arasındaki bir hava ciğerlerimizde bulunmaktadır. Buna Residual Kalan hava denir ciğerlerimizde kalan bu hava serbest çıkış esnasında çok önemlidir. Basınç altında solunan hava serbest çıkış esnasında yüzeye yaklaştıkça basıncın azalması dolayısıyla ciğerlerimizdeki havanın genleşmesine sebep olacaktır. Genleşen bu havanın ciğerlerimize zarar vermemesi için dışarı atılması gerekmektedir. Merdiven eğitimleri esnasında üfleme teknikleri öğretilerek serbest çıkış esnasında ciğerlerimizde genleşen havanın dışarı atılması öğretilmektedir.Üfleyerek Serbest Çıkış Eğitimi( 30 ft. Derinlikten )

Üfleyerek serbest çıkış çıkış aparatının başlığına su dolması; başlığın çıkış esnasında yırtılması veya rush-escape esnasında kompartımanı terk esnasında başlık fermuarının kapatılamadığı durumlarda yüzeye gelene kadar uygulanması gereken bir metoddur.
Solunum güçlüğü olan durumlarda, gecikme olmadan çıkıcı üfleme tekniğine geçerek satha gelinceye kadar devamlı olarak üfleme tekniğini kullanmalıdır.

Eğitim bölmesi 60 ft'lik tankın 30 ft derinliğinde yer almaktadır ve temel olarak su doldurulmuş ve basınç altında tutulabilen küçük bir bölmedir. İki kaportasından biri bölmeye dışarıdan giriş olarak diğeri ise su doldurulup basınç eşitlemesi yapıldıktan sonra tanka açılan kaportadır.Üstüvane Çıkış Eğitimi ( 60 ft. Derinlikten )

Normalde, kule kaçışı sırasında serbest solunum alma tekniği kullanılır. Bu, çıkıcının yüzeye gelinceye kadar başlık içerisinden normal şekilde nefes alacağı anlamına gelir. Kaçış elbisesinin şişirilen ciğerlerindeki hava yüzeye yükselirken çevre basıncının azalması sebebiyle genişleyerek elbisenin üzerinde bulunan rilif valflerinden başlığa doğru akış yapar. Bu da çıkıcıya başlık içerisinde serbest solunum imkanı sağlar. Bu yüzden çıkıcılar yüzeye gelene kadar serbest solunum yapmalı ve asla nefes tutmamalıdırlar.

RUSH ESCAPE

  • SURVIVAL ON THE SURFACE TRAINING